Arduino Çeşitleri ve Özellikleri

ARDUİNO ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ
Arduino’nun bir çok çeşidi vardır. Nasıl bir projede kullanacağınıza göre değişiklik gösterir. Bu çeşitler, fonksiyonlarına göre değişiklik arz eder. Örneğin ; İnternet üzerinden yapılacak bir uygulama için ayrı bir Arduino çeşidi olduğu gibi, Bluetooth uygulamaları için ayrı bir Arduino, Wireless – GSM – RF uygulamaları için ise başka Arduino’lar vardır.

Bu makalemizde Arduino’nun çeşitlerinden ve bir kaç özelliklerinden bahsedeceğiz.

1- Arduino Uno
-> ATMega328 tabanlı mikrodenetleyicisi.
-> USB-seri iletişim dönüştürücü olarak FTDI entegre kullanılmıyor ama dönüştürme işini ATmega8U2 yapıyor. Bu durum, daha hızlı aktarıma olanak sağlıyor. Yani aslında dönüştürücü entegresi kullanıldığında herhangi bir USB bağlantılı cihaz olarak algılanırken, bu dönüştürücünün işinin yazılımla halledilmiş olması, takılan bilgisayarlar tarafından, tekpare bir USB tak kullan aygıtı olarak algılanmasını sağlıyor. Linux ve Mac için driver yüklemek gerekmezken Windows için inf dosyası gerekiyor. FTDI chipi kullanılmamış olmasının verdiği başka bir özellik de Arduino Uno’yu sisteme klavye, mouse, joystick vs. olarak tanıtabilme ve sistemde bu şekilde kullanabilme kolaylığı sağlıyor.
-> Çok popüler olmasından dolayı Arduino Uno ile yapılmış proje örnekleri çokça bulunabiliyor.
-> Üzerinde hem 3.3V hem de 5V çıkışı mevcut.
-> Haberleşme ve güç için hem USB portu hem de DC adaptör girişi bulunuyor.
-> Kolay bağlantı için tüm çıkışlar dişi pin header şeklinde.
2- Arduino Pro
->ATmega328 tabanlı mikrodenetleyicisi.
->Arduino Duemillanove’nin neredeyse aynısıdır ama en temel farkı üzerinde ki komponentlerin SMD (Surface Mount Device – Yüzey Montajlı Eleman/Cihaz) olmasıdır. Bu da boar’dun incelmesini sağlamıştır. Normalde kartın üzerinde ki yerleşim Duemianove ile aynıdır. Bu da Duemilanove için üretilmiş Arduino eklentilerinin (Shield’ların) Arduino Pro için de kullanılabilmesini sağlar.
-> Güç anahtarı kartın üzerindedir.
-> Kartın üzerinde JST konnektörü vardır.
-> Seri bağlantı, maliyeti azaltmak için çıkarılmıştır.

3- Arduino Pro Mini
-> ATmega328 tabanlı mikro denetleyicisi.
-> Arduino Pro’da ki özelliklerin aynısı Pro Mini’de de vardır. Sadece komponentlerin yerleşimi değiştirilmiş ve sıkılaştırılmıştır. Boyut olarak kısıtlama gerektiren projelerde kullanmak için birebirdir. Özellikle gömülü sistem uygulamalarında Arduino çeşitleri arasında en uygunu Arduino Pro Mini’dir.
-> Diğer tüm Arduino çeşitlerinin özelliklerini taşır.

4- Arduino Mega2560 R3
-> ATmega2560 tabanlı mikrodenetleyicisi.
-> ATmega2560’ya yükseltilmesi sayesinde 256k flash memory’ye sahiptir.
-> USB üzerinden programlanmayı ve haberleşmeyi sağlayan FTDI ve ATmega8U2 yerine ATmega16U2 çipi sayesinde artık Arduino’nunuzu çok daha hızlı programlayabilecek ve yeni çip üzerindeki hafızadan dolayı daha hızlı veri transferi yapabileceksiniz.
-> Ekstradan birer adet SDA ve SCL pinleri (AREF pinin solunda konumlandırılmıştır)
-> Arduino Mega 2560 R1 ve R2’de kullanılan ATmega8U2 yerine R3’te ATmega16U2 kullanılmıştır.

5- Arduino Duemilanove
-> ATmega168 tabanlı mikrodenetleyicisi.
-> Arduino Uno’dan tek farkı FTDI entegresinin bulunması. Uno’da dönüştürücü entegre yok, bunun yerine ATmega8U2 dönüştürme işlemi için programlandı. Yani Arduino Uno’nun gelişmemiş bir versiyonu diyebiliriz.
6- LilyPad Arduino
-> ATmega168 veya ATmega328V tabanlı mikrodenetleyicisi.
-> Lilypad Arduino, Leah Buechley tarafından giyilebilir elektronik sistemler için tasarlanmıştır. Herhangi bir kumaşa dikilebilen LilyPad Arduino aynı zamanda yıkanabilir.
-> Kendine has aksesur sınıfı vardır. Yani sadece LilyPad için tasarlanmış Arduino eklentileri, switchleri, kabloları vardır.
7- Arduino Bluetooth
-> ATmega328 tabanlı mikrodenetliyicisi.
-> Arduino Bluetooth, tüm işlemleri bluetooth üzerinden yapmanızı gerektiriyor. Debug da yapacak olsanız, programlama da yapacak olsanız sadece bluetooth kullanabiliyorsunuz. Zaten USB portu da yok.
-> Kablosuz
-> DC-DC dönüştürücülü bu kart, minumum of 1.2V – maximum of 5.5V ile beslenebiliyor.
-> Bluegiga WT11 modülü kullanıyor. Bu modül en kaliteli bluetooth modüllerinden bir tanesi. Bluegiga üzerinden ses aktarımını dahi rahatlıkla yapabiliyorsunuz.
-> 5V ve 9V çıkışları var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir